M3U Dosyası IPTV Nedir?

by

M3U dosyası nedir sorusu son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir olmuş durumda. İnternet kullanıcıları tarafından merak konusu olan M3U dosyasının ne olduğunu ve nasıl çalıştırıldığını detaylarıyla sizlerle paylaşacağız.

Detaylar

M3U Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar?

M3u dosyası, uzun anlamıyla, (Moving Picture experts group audio layer 3 uniform resource locator), yani görüntü ses ve video içeriklerini aynı yerde toplayan tek düzen kaynak konum belirleyici dosya türüdür. İnternet üzerinde bulunan ses, görüntü ve video içeriklerine kolay erişim sağlamak adına oluşturulan multimedya oynatma listesidir.

İçerisinde canlı televizyon ve radyo yayınları, film, müzik ve fotoğraf gibi pek çok çeşitli içerikler yer almaktadır. M3U dosyası günümüzde bilgisayar başta olmak üzere, akıllı telefonlar, tabletler, smart tv’ler ve diğer pek çok multimedya oyun oynatıcıları üzerinden çalışabilmektedir.

Bir M3U Dosyası Nasıl Açılır?

M3U dosyası başlangıçta MP3 gibi ses dosyalarını gruplandırmak için oluşturulmuş olmasına rağmen günümüzde daha çok IPTV’lerden kullanılıyor ve bu sayede canlı televizyon akışı gerçekleştirmenizi sağlıyor. Satın aldığınız IPTV aboneliğinizden size özel M3U dosyası alacak iseniz, öncelikle kullanıcı adı, server URL’si ve şifrenizi bulunduğu bir bağlantı almanız gerekmektedir.

Bilgisayarda M3U dosyasını çalıştırmak için, KODİ Live TV aracılığıyla bağlantı kurabilmektesiniz. M3U dosyasını KODİ üzerinden yükleyebilirsiniz. Mobil cihazlarınızda en çok kullanılan M3U dosyasını açan programlar arasında, GSE Smart IPTV ve Cloud Stream IPTV Player yer almaktadır. GSE Smart IPTV, hem applelarda hem de android tabanlı telefon ve tablet android TV Boxlarda ortak olarak çalışabilmektedir.

M3U Dosyası Nasıl Oluşturulur?

IPTV dosyasının Smart TV ve evinizde bulunan akıllı televizyonlarda nasıl çalıştırılır? Sorusuna da şöyle cevap vermemiz mümkün olacaktır; Bilgisayardan VLC playerı yükleyin ve bilgisayarınıza indirin. Sol üstten ortama tıklayıp buradan ağ akışı açın yazan seçeneğe tıklıyoruz. Açılan sayfadan Ağ bölümüne tıklıyoruz ve daha önce edinmiş olduğumuz M3U dosyasının linkini tıklayıp onaylıyoruz. Ana ekranınıza bir liste gelecektir. Bu listeden herhangi birini seçip izleyebilirsiniz. KODI’den bağlanmak için de yapılandır kısmından elde ettiğiniz URL’yi kopyalayıp alana yapıştırıyorsunuz. Fakat sizden istenen mp3 tarzı bir dosya ise, dosyaları o alana sürükleyip, yapıştırabiliyorsunuz ve böylelikle KODI’den de bu şekilde bağlantıyı gerçekleştirebiliyorsunuz.

+18 Yayınlar

M3U Dosyası sayesinde, normal şartlarda televizyonda izleyemediğiniz tüm TV yayınlarını ve kanallarını izleyebiliyor ve sınırsız seyirin tadını çıkartıyorsunuz. Özellikle içerisinde +18 yayınlarında bulunduğu M3U dosyası, bu tür yayınları izlemek isteyenler için de büyük bir fırsat barındırmakta. Evinizdeki akıllı televizyonlarınızdan tutun, bilgisayarlarınıza, cep telefonu ve tabletlerinize kadar, kullanmış olduğunuz bütün internet sağlayıcı cihazlarınızdan her şekilde bağlanabilir, istediğiniz tüm yayınlara ulaşabilirsiniz. Teknik bir sorun olduğunda bildirim yapmanız halinde, sorun düzeltilir ve seyrinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

SetiPTV kurulumu için detaylı bilgier işte bu blogda; Setiptv M3u Yükleme ve Kurulumu Anlatımı


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir