Smart TV Mi Set Top Box Mı?

by

Set Top Box mı? yoksa Smart TV mi? kullanıcıları, bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Fakat henüz kullanmayanlar için ne anlama geldiğini açıklayalım. Smart TV evinizde bulunan LCD ve plazma TV’ler gibidir televizyon teknolojisi anlamına gelmiyor. Televizyonlarınızın içerisinde bulunan birtakım özelliğinin kullanılması için imkân oluşturan bir sistem anlamını taşıyor.

Detaylar

Smart TV Nasıldır?

Smart TV ile internet bağlantısı kurabilir, sosyal medya hesaplarınızın uygulamalarını indirebilir ve bu sistem için özel hazırlanmış oyunları kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Smart TV’nin sizlere sağladığı birçok kolaylık bulunmakta. İstediğiniz yerden, istediğiniz yayınları seyredebilir, sınırsız sinema, müzik, belgesel gibi yayınları sorun yaşamadan izleme şansına sahip olabilirsiniz.

Smart TV almadan önce kablosuz bağlantı özelliğine sahip mi değil mi buna dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü eğer kablolu ise, kablolarla uğraşma durumunuz oluşabilir. Bu da sizin için pek rahat bir ortam teşkil etmeyebilir. Bu yüzden, kablosuz özellikli bir Smart TV daha çok işinize yarabilir. Bunun dışında, smart share sayesinde kabloya ihtiyaç duymadan bilgisayar ve mobil cihazlarınızdan, direkt bağlantı kurabilir ve istediğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sizler için Smart TV, kumanda zahmetine girmeden ses ve hareket duyarlılığı teknolojisi sayesinde, sizlere ayrı bir kolaylık sunmakta. Öyle ki TV karşısında yorgunluktan bitap düşmüş bir şekilde şekerleme yaparken, sadece bir hareketiniz ve sesinizle uzaktan kontrol etme şansına sahipsiniz.

Set-Top Box Tercih Etmeli miyim?

Gördüğünüz üzere, Smart TV’nin oldukça avantajları mevcut. Peki diğer bir seçenek olan Set Top Box Nasıldır?

Set-Top Box, adından da anlaşıldığı üzere yabancı bir terimdir. Türkçe anlamı “set üstü kutusu” anlamına geliyor. Bu cihazlar TV yayınlarını bir keyifli ve eğlenceli bir dünyaya çeviriyorlar. Rakamsal bir yayını alarak, şifresini çözüp televizyona aktarılmasını sağlıyor. İnternet veya bir hat üzerinden alınan bu sinyaller, set-top box aracılığıyla televizyonlarımıza aktarılıyor.

1980’li yıllarda ortaya çıkan bu cihazlar, kablo dönüştürücüsü şeklinde pazara sunulmuşlardı. Kablo frekanslarını VHF yayınına çevirerek televizyona aktarılıyordu. Günümüzde pek bir ihtiyaç kalmamış olsa da, yine de bazı internet servisleri ve firmalar tarafından üretimleri yapılabilmekte.

Set-Top Box’lar birden fazla işe yarayabiliyor. Şifreli kanallar ve film kanalları için hizmet vermenin yanı sıra, internet ortamını kullanmak ve sinema keyfini yaşamak adına birçok özelliğe sahip başka Set-Top Box’lar da üretiliyor.

Kalite Farkı

Kalite anlamında, bu cihazlara aktarılan programların kalitesi ne kadar fazla ise Set-Top Box’ların da kalitesi o derecede artış göstermekte. İkisi birbiriyle bağlantılı olduğu için, mutlaka aktarılan yayınların kaliteli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra günümüzde en çok kullanılan ve ilgi görmeye başlayan Set-Top Box çeşidi ise, IPTV’lerdir. Kullanıcılarına özel hizmetler ve birçok avantaj sunan bu paketler, gün geçtikçe de popülerleşmeye devam ediyor. Smart TV ve Set-Top Box’ların kendileri içerisinde avantajları ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Eğer bunlara riayet edilirse, iki yayın programı da kullanılabilir ve tercih edilebilir.

Enigma 2 IPTV Kurulmu Nasıl Yapılır merak ediyorsanız işte bu yazıda; https://www.iptvfast4.net/enigma-2-iptv-kurulmu-nasil-yapilir/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir